Festival HORY A MESTO ponúka stretnutia s cestovateľmi a dobrodruhmi
Pondelok 09. Marca 2015
Autor: PR
Foto-video: Hory a mesto
0 komentárov

Festival HORY A MESTO ponúka stretnutia s cestovateľmi a dobrodruhmi

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO ponúka okrem iného aj stretnutia s cestovateľmi a dobrodruhmi, ktorých zlákali neznáme kúty sveta. Na vlastnú päsť sa vybrali na Sibír, Bajkal, naprieč Áziou až po blízky východ – do Arménska a Kirgizska, iní do Afriky či Južnej Ameriky, niektorí zas objavovali rodné Slovensko „inak“. Cestoklubové premietania KINO SVET sa stávajú z roka na rok populárnejšie.

Jedným z ich cieľov je inšpirovať ľudí k plnohodnotnému spôsobu trávenia voľného času - ako si dopriať útek pred civilizáciou, ako získať nadhľad pri mediálnych stereotypoch, ako spoznať nepoznané a doposiaľ ďaleké. Šestnásty ročník festivalu sa uskutoční od 11. do 15. marca 2015 v multiplexe Cinema City v bratislavskom Auparku.

„Cestoklubové premietania KINO SVET sa už úrovňou a dramaturgickou koncepciou stávajú akýmsi malým vnútorným festivalom v rámci Hory a mesto. Neprestáva ma fascinovať, že o krajinách, ktoré boli témou cestoklubov hádam každý rok, ako napríklad India či Nepál, sa dá povedať z pohľadu cestovateľa vždy niečo celkom nové, prekvapivé a inšpirujúce,“ povedala dramaturgička festivalu Hory a mesto Natália Bokníková.
Mnohí z cestovateľov, ktorí sa už podelili o svoje skúsenosti a zážitky s návštevníkmi festivalu, sa na Hory a mesto vracajú. Medzi nimi sú aj: Zuzana Greksáková, Jozef Terem, Daniel Szabo, Lukáš Vlček či Pavol Bartus.

Cestovateľ a dobrodruh Svetozár Krno patrí k priekopníkom slovenskej expedičnej a diaľkovej turistiky, je spisovateľom literatúry faktu a vydavateľom cestopisnej literatúry a pravidelným hosťom festivalu. Na jeho aktuálnom ročníku bude hovoriť o výprave do panenskej prírody východnej Sibíri (Bajkal, Sajany a Altaj) a Mongolska. „Autor spoznal zákonitosti buriatskej tajgy, brodil nespočetné rieky Východného Sajana nazývaného aj Sibírsky Tibet, hľadal zvieracie chodníky na mokrých machoch, preliezal pováľané matuzalemské stromy, vymotával sa z lián, riešil jeden orientačný problém za druhým, hrial sa v horúcich prameňoch pri prameni Jeniseja, liezol na zachované sopečné krátery, potrápil sa na dlhej hrebeňovke križujúcej hole a ľadovce Altaja, pod ktorými si našli domov šamani a staroverci, vystúpil na končiare nad priezračnými obrovskými jazerami, svetoznámymi zásobami pitnej vody...,“ napísal Krno o svojej prednáške Zo sibírskeho Tiberu ku kolíske
Ďžingischána. Zachytáva v nej zážitky a poznatky z krajín, v ktorých udomácnená tibetsko-budhistická kultúra spolunažíva s inými ľudskými tradíciami, aj so samotnou prírodou.

Jaskyniar Lukáš Vlček bude v rámci Cestoklubov rozprávať o jaskyniach Muránskej planiny. Jeho prezentácia má názov Objavovanie jaskýň Muránskej planiny – šport, veda a či putovanie za dušou krajiny? Jaskyňa podľa neho núti k zamysleniu sa nad zložitosťou sveta a relativitou času, pričom úcta k prírode zostáva nevyhnutná. „Cestovať ďaleko od sveta, ktorý dôverne poznáme, neznamená ísť na druhú stranu zemegule, stačí sa nazrieť pod cestu, po ktorej kráčame – do sveta jaskýň,“ hovorí Vlček.

Sibír a svet jaskýň spája vo svojej prednáške s názvom Výprava do premrznutých jaskýň južného pobrežia Bajkalu, Východná Sibír jaskyniarka zo Závažnej Poruby Monika Orvošová, ktorá sa zúčastnila výpravy do premrznutých jaskýň východnej Sibíri a južného pobrežia Bajkalu. Na svojich cestách spoznala úplne odlišnú kultúru pohostinných Buriatov aj ako žiť a správať sa v drsnej Sibírskej prírode a našla jaskyne so zakonzervovanými zvyškami poslednej doby ľadovej.
Koruna Európy, jedinečný šperk plný rozmanitosti, hľadania zážitkov a pokory – to je názov prednášky, ktorá zachytáva šestnásť rokov zážitkov z výstupov na najvyššie vrcholy všetkých európskych krajín. Taký cieľ si vymyslela aj uskutočnila skupina nadšencov, ktorí za svojím snom prešli 47 krajín. Najnižšiu výšky najvyššieho miesta našli vo Vatikáne - Chrám sv. Petra, 50 metrov nad morom a naopak najvyšším európskym vrchom, ktorý zdolali, bol Elbrus v Rusku, 5642 m.

Cestovateľ Jožo Sklenár sa rozhodol objaviť Slovensko inak, prešiel ho sám po obvode krajiny. Jeho prednáška Sloboda na hraniciach je o 70 dňoch putovania, za ktoré prešiel pešo vyše 1800 km kľukatého hraničného okruhu. Naľahko, bez stanu, bez podrobných máp, len v starých vibramách, miestami naboso. Putovanie je podľa Sklenára oslobubodzujúce a samota v istých chvíľach liečivá.

Festival HORY A MESTO 2015 sa začne v stredu 11. marca; Cestokluby KINO SVET, ktoré spolu s filmovou prehliadkou a hosťami tvoria hlavný program, sa do programu pridajú vo štvrtok 12. marca. Dovedna ponúknu dvadsať prednášok cestovateľov, dobrodruhov, fotografov či spisovateľov.

Viac informácií na www.horyamesto.sk

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!